The Student Academy Awards are presented by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences in an annual competition for college and university filmmakers.
Description
The awards were originally named the Student Film Awards and were first presented in 1973. The current name was adopted effective in 1991. Since 1975, the awards have been given annually. The event has been held in October since 2017 and usually takes place at the Samuel Goldwyn Theater in Beverly Hills, California.
The awards offer prizes in four categories: alternative (experimental film), animation, documentary, and narrative. Gold, silver, and bronze awards may be given in each category, with accompanying cash grants of $5,000, $3,000, and $2,000, respectively, as of 2005. Since 1981, a separate award has been given annually to a student filmmaker from outside the United States – however in the 49th annual SAA (2022), the academy has merged its domestic and international categories to provide everyone with an equal footing. This reduced the 7 categories (4 domestic & 3 international) into 4 = narrative, animation, alternative/ experimental and documentary.
Several award winners have gone on to significant achievement as filmmakers, including Robert Zemeckis, Bob Saget, Spike Lee, Trey Parker, Pete Docter and John Lasseter. Some of the award-winning student films have themselves been nominated for and/or won the Academy Award in the short film categories, including Chicks in White Satin, The Janitor, Karl Hess: Toward Liberty, The Lunch Date, 9, Quiero ser (I want to be...), Gang Cops, The Death of Kevin Carter: Casualty of the Bang Bang Club, The Red Jacket, On the Line (Auf der Strecke), God of Love, The Confession,4.1 Miles and Dcera (Daughter).
To extend the impact and honor beyond the competition, a compilation presentation of the gold medal award-winning films is circulated each year free of charge to educational and non-profit organizations nationwide.
Copies (and some elements) for over 90% of films honored with Student Academy Awards, along with recordings of many of the awards ceremonies, are held by the Academy Film Archive.
List of winners
1970s
1st Annual Student Film Awards – December 20, 1973
Animation: Anti-matter, Lewis Hall, Carlos Guiterrez-Mena – University of California, Los Angeles (Los Angeles)
Documentary: You See, I've Had a Life, Ben Levin, Mort Jordan – Temple University (Philadelphia, Pennsylvania)
Dramatic: Manhattan Melody, Reuben Trane, Ken Wiederhorn – Columbia University (New York City)
Special Jury (Dramatic): Norman Nurdelpick's Suspension: A Tribute to Alfred Hitchcock, Bob Dahlin – Northwestern University (Evanston, Illinois)
2nd Annual Student Film Awards – July 1, 1975
Animation: Euphoria, Vincent Collins – San Francisco Art Institute (San Francisco)
Documentary: Men's Lives, Josh Hanig, Will Roberts – Antioch College (Yellow Springs, Ohio)
Dramatic: Swag, Bruce Postman – New York University School of the Arts (New York City)
Experimental: Architecture of the Petroleum Age, Scott Thomas – Rice University (Houston, Texas)
Special Jury (Dramatic): A Field of Honor, Robert Zemeckis – University of Southern California (Los Angeles)
3rd Annual Student Film Awards – June 23, 1976
Animation: Fame, Mark Kirkland, Richard Jefferies – California Institute of the Arts (Valencia, California)
Documentary: What the Notes Say Karen Grossman, Richard O'Neill – Adelphi University (Garden City, New York)
Dramatic: The Preparatory, Terence Cahalan – University of Southern California (Los Angeles)
Experimental: After Lumiere, Joan Laine – University of California, Los Angeles (Los Angeles)
Special Jury (Documentary): The American Love Affair, Lee M. Rhoads, Jr. – University of Southern California (Los Angeles)
4th Annual Student Film Awards – May 22, 1977
Animation: The Muse, Paul W. Demeyer – California Institute of the Arts (Valencia, California)
Documentary:
Achievement: The Last of the Little Breweries, Frank H. Binney – University of Texas at Austin (Austin, Texas)
Merit: Guitar Craft, Rob Williams – Western States Film Institute and Metropolitan State College of Denver (both in Denver, Colorado)
Dramatic: Sixteen Down, Carol L. Dysinger – New York University (New York City)
Experimental: TRANSCENdance, Philip W. Pura – Boston University (Boston, Massachusetts)
5th Annual Student Film Awards – May 21, 1978
Animation: Mother Goose, David Bishop – University of Southern California (Los Angeles)
Documentary:
Achievement: The Sixth Week, John Simeon Block – New York University (New York City)
Merit: Like Any Child, Only More So, Catherine Allan, Maile Ornellas – University of California, Berkeley (Berkeley, California)
Merit: Through Adam's Eyes, Robert Saget – Temple University, (Philadelphia, Pennsylvania)
Dramatic: Button, Button, Burton Lee Harry – University of Bridgeport (Bridgeport, Connecticut)
Experimental: Triptych, Matthew Patrick – Hampshire College (Amherst, Massachusetts)
6th Annual Student Film Awards – June 3, 1979
Animation:
Achievement: Lady and the Lamp John Lasseter – California Institute of the Arts (Valencia, California)
Merit: The Walrus and the Carpenter, Tomas Gasek, Malcolm G. Spaull – Rochester Institute of Technology (Henrietta, New York)
Documentary:
Achievement: Since '45, Michael David Korolenko – Boston University (Boston, Massachusetts)
Merit: Cotton Candy and Elephant Stuff, Jan Krawitz, Thomas Ott – Temple University (Philadelphia, Pennsylvania)
Merit: Everybody Needs a Forever Home, Mike Simpson – University of Texas at Austin (Austin, Texas)
Dramatic: The Writers, Harriotte H. Aaron – New York University (New York City)
1980s
7th Annual Student Film Awards – June 8, 1980
Animation: Nitemare, John Lasseter – California Institute of the Arts
Documentary:
Achievement: Karl Hess: Toward Liberty, Roland Hallé, Peter W. Ladue – Boston University
Merit: Crossroads/South Africa: The Struggle Continues, Jonathan Wacks – University of California, Los Angeles
Dramatic:
Achievement: Candy Store, Claude Kerven – New York University
Honorary: Happy Birthday, Randall Fried – University of Southern California
Merit: Murder in a Mist, Lisa Gottlieb – Columbia College Chicago (Chicago, Illinois)
Experimental: Sections, Sean Phillips – University of Southern California
8th Annual Student Film Awards – June 7, 1981
Animation: A Bird's Eye View, Deborah Jo Short – San Francisco State University
Documentary:
Achievement: I Remember Barbra, Kevin Burns – Boston University
Merit: Jazz, Albert Magnoli – University of Southern California
Dramatic:
Achievement: A Man Around the House, Caroline Emmons – New York University
Merit: Willie, Coleen Higgins, Ghasem Ebrahimian – State University of New York at Purchase
Experimental: Commuter, Michael M. Patterson – California Institute of the Arts
Foreign Student Film: Maedeli la brèche, Jaco Van Dormael – Institut National Superieur, Belgium
9th Annual Student Film Awards – June 6, 1982
Animation:
Achievement: Guess Who's for Dinner, Kathy Zielinski – California Institute of the Arts
Merit: The Taming, Bill Jarcho – Emerson College
Documentary: Face Value, Michael Kriegsman, Dan Montopoli – New York University
Dramatic: For Heaven's Sake, Ken Kwapis – University of Southern California
Foreign Student Film: Zone Surveillee (Monitored Zone), Olivier Langlois – Institut National Superieur, Belgium
10th Annual Student Film Awards – June 5, 1983
Animation: No One for Chess, Richard Rosser – Washington and Lee University
Documentary:
Achievement: The Four Corners: A National Sacrifice Area?, Christopher McLeod, Glenn Switkes – University of California, Berkeley
Merit: El Matador, Arturo Ruiz Esparza – University of Texas at Austin
Merit: Where Did You Get That Woman, Loretta Smith – Columbia College (Chicago, Illinois)
Dramatic:
Achievement: American Taboo, Steve Lustgarten – Portland State University
Merit: Children of the Corn, John Robert Woodward, Johnny Stevens – University of Texas at Austin
Merit: Joe's Bed-Stuy Barbershop: We Cut Heads, Spike Lee – New York University
Experimental: Somnolent Blue, Monica Kendall – School of the Art Institute of Chicago
Foreign Student Film: Over My Dead Body, Ingrid Oustrup Jensen – National Film School of Denmark
11th Annual Student Film Awards – June 10, 1984
Animation:
Achievement: The White Gazelle, Anthony Laudati – State University of New York at Purchase
Merit: Mr. Gloom, William G. Kopp – California Institute of the Arts
Documentary:
Achievement: Rodin's Balzac, Marilyn Waterman – Stanford University
Merit: The Wizard of the Strings, Alan Edelstein, Peter Friedman – New York University
Dramatic:
Achievement: Minors, Alan Kingsberg – New York University
Merit: The Lottery Rose, Gregory Popp, Frank Military – Northwestern University
Experimental: Tuscola Moon, Dan Reed – University of Illinois at Chicago
Foreign Student Film: Mother's Wedding, Jenny Wilkes – National Film and Television School, Beaconsfield, Buckinghamshire, England
12th Annual Student Film Awards – June 16, 1985
Animation: Observational Hazard, William G. Kopp – California Institute of the Arts
Documentary:
Achievement: Burley: Growing Tobacco in America, Robert Henson, Doron Schlair – New York University
Merit: On the Rocks, Kathryn Johnston, Iain C. Stobie – University of Colorado at Boulder
Merit: Witness to Revolution: The Story of Anna Louise Strong, Lucy Ostrander – Stanford University
Dramatic: Heroes, Camille Thomasson – University of Southern California
Foreign Student Film: The Leahys: Music Most of All, Peter Weyman – York University, Toronto, Canada
13th Annual Student Film Awards – June 8, 1986
Animation:
Achievement: Housecats, Peg McClure Moudy – De Anza College, Cupertino, California
Merit: Mangia!, Sheila Sofian – Rhode Island School of Design
Documentary:
Achievement: Songs of Wool: Vena Tipton's Hooked Rugs, Cathey Edwards – California Institute of the Arts
Merit: The Flapper Story, Lauren Lazin – Stanford University
Merit: Sam, Aaron D. Weisblatt – New York University
Dramatic:
Achievement: Jenny, John Travers – University of Bridgeport, Connecticut
Merit: Chicken Thing, Todd Holland – University of California, Los Angeles
Experimental: The Three Cornered Hat, Angel Gracia – Miami Dade Community College
Foreign Student Film: Come, I Have a Story To Tell You, Frederic Roullier-Gall – Institut National Superieur des Arts du Spectacle et Techniques de Diffusion, Belgium
14th Annual Student Film Awards – June 7, 1987
Animation: Husband of Rat's Daughter, Karen McCoy Fremuth – Rhode Island School of Design
Documentary:
Achievement: Silver into Gold, Lynn Mueller – Stanford University
Honorary: Living with AIDS, Tina DiFeliciantonio – Stanford University
Merit: In the Wee Wee Hours, Izak Ben-Meir – University of Southern California
Dramatic:
Achievement: Bird in a Cage, Antonio Zarro – CBN University
Merit: Prelude, James Spione – State University of New York at Purchase
Experimental: Zebu, William Mitchell – Loyola Marymount University, Los Angeles
Foreign Student Film: See You at Wembley, Frankie Walsh, Mark Herman – National Film and Television School, Beaconsfield, England
15th Annual Student Film Awards – June 12, 1988
Animation:
Achievement: Cat & Rat, James Richardson – Columbia College (Chicago, Illinois)
Merit: Artistic Vision, Richard Quade – University of California, Los Angeles
Merit: Cat's Cradle, Temah Nelson – Rhode Island School of Design
Merit: Why, Suzanne Dimant – California Institute of the Arts
Documentary:
Achievement: Gang Cops, Thomas B. Fleming, Daniel Marks – University of Southern California
Merit: Norma Jean, John H Behnke – Southern Illinois University
Dramatic:
Achievement: Part VII, Thomas Wallin, Steve Wang – New York University
Experimental:
Achievement: The Anti-Video, Gary Rosenthal – Ithaca College
Foreign Student Film: Schmetterlinge (Butterflies), Wolfgang Becker – Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin, Berlin, West Germany
16th Annual Student Film Awards – June 11, 1989
Animation:
Achievement: Sand Dance, Richard Quade – University of California, Los Angeles
Merit: All in Your Mind, Richard C. Zimmerman – Southern Illinois University
Merit: The Chore, Joe Murray – De Anza College
Documentary:
Achievement: Leila, Shawn Maurer – Loyola Marymount University
Merit: Just Like It Was, Dave Burkhardt – Bob Jones University
Merit: No Hunger in My Home, Nancy Brink – Stanford University
Dramatic:
Achievement: The Yuppie, John H. Behnke, James M. Peterson – Southern Illinois University
Merit: Summer Rain, Howard Slavitt – University of Southern California
Experimental:
Achievement: The Lost Treasure of Captain Cornelius "Deadeye" Tuckett, John Michael Di Jiacomo – New York University
Merit: The Computer Analyst, Gary Rosenthal – Ithaca College
Foreign Student Film: Ropáci (Oilgobblers), Jan Sverák – Film and TV School of the Academy of Performing Arts in Prague, Prague, Czechoslovakia
1990s
17th Annual Student Film Awards – June 10, 1990
Animation:
Achievement: Watunna, Stacey Steers – University of Colorado at Boulder
Merit: The Yodel Contest, Andrew Artz – University of California, Los Angeles
Documentary:
Achievement: Clowning Around, Kelly Clement, Ellen Osborne – San Francisco State University
Merit: Alf Landon: My Talk with Papa, Richard Kassebaum – University of Southern California
Merit: Samsara: Death and Rebirth in Cambodia, Ellen Bruno – Stanford University
Dramatic:
Achievement: The Lunch Date, Adam Davidson – Columbia University, New York City
Merit: The Blue Men, Denise McKenna, Mark Squier – American Film Institute, Los Angeles
Merit: Go to Hell, Suzanne V. Johnson – Tisch School of the Arts, New York University
Foreign Student Film: Alaska, Mike van Diem – Netherlands Film and Television Academy (Amsterdam, Netherlands
Directors Guild of America Student Award: Adam Davidson
18th Annual Student Academy Awards – June 9, 1991
Animation:
Gold Medal: Ode to G.I. Joe, Gregory P. Grant – Brooks Institute
Documentary:
Gold Medal: Twinsburge, OH: Some Kind of Weird Twin Thing, Sue Marcoux – Stanford University
Dramatic:
Gold Medal: The Dog Ate It, Steve Pearl – Loyola Marymount University
Silver Medal: Turtle Races, Jim Lincoln, Lisa Swain – Regent University
Bronze Medal: Andy's Got a Girlfriend!, Dan Moran, Joel Kuchan – Columbia College Chicago (Chicago, Illinois)
Foreign Film Award: Once Upon a Time, Zsuzsa Böszörményi – Academy of Drama and Film in Budapest, Budapest
Directors Guild of America Student Award: Steve Pearl
19th Annual Student Academy Awards – June 14, 1992
Animation:
Gold Medal: Next Door, Peter H. Docter – California Institute of the Arts
Silver Medal: Five Female Persuasions, Peter Hixson – American University
Bronze Medal: Fur and Feathers, Celia Kendrick – Rhode Island School of Design
Documentary:
Gold Medal: Beyond Imagining: Margaret Anderson and the Little Review, Wendy Weinberg – Temple University
Silver Medal: Dolphins: Minds in the Water, Christopher C. Carson – Loyola Marymount University
Bronze Medal: In and Out of Time, Elizabeth Finlayson – Stanford University
Dramatic:
Gold Medal: The Lady in Waiting, Christian M. Taylor – New York University
Silver Medal: Eagle Against the Sun, John Akahoshi, Steve Foonberg – University of Southern California
Bronze Medal: Gold Mountain, Rachel Saltz, Kryssa Schemmerling – Columbia University
Experimental Award:
Gold Medal: In the Aquarium, Robert Beebe – University of California, Los Angeles
Foreign Film Award: This Boy's Story, John Roberts, Michele Camarda – National Film and Television School, Beaconsfield, England
Directors Guild of America Student Award: Christian M. Taylor
20th Annual Student Academy Awards – June 13, 1993
Animation:
Gold Medal: Above Average, Jamie Maxfield – Rhode Island School of Design
Silver Medal: American History, Chris Graves, Trey Parker – University of Colorado at Boulder
Bronze Medal: The Wind, Drew King – California Institute of the Arts
Documentary:
Gold Medal: Living Forward, Looking Back, Stephanie L. Hill – New York University
Silver Medal: Chicks in White Satin, Elaine Holliman – University of Southern California
Dramatic:
Gold Medal: A Children's Story, Graham Justice – New York University
Silver Medal: Silent Rain, Martin Curland – University of Southern California
Experimental Award:
Gold Medal: The Strange Case of Balthazar Hyppolite, Ethan Spigland – New York University
Silver Medal: Seven Lucky Charms, Lisa Mann – California Institute of the Arts
Foreign Film Award: The Last New Year, Javier Bourges – Centro de Capacitación Cinematográfica, Mexico City, Mexico
Directors Guild of America Student Award: Graham Justice
21st Annual Student Academy Awards – June 12, 1994
Animation:
Gold Medal: The Janitor, Vanessa Stella Schwartz – California Institute of the Arts
Silver Medal: Foodchain, Brian P. Dowrick – University of the Arts, Philadelphia, Pennsylvania
Documentary:
Gold Medal: Genbaku Shi: Killed by the Atomic Bomb, Casey G. Williams – University of Utah
Silver Medal: Portrait of Boy with Dog, Robin Hessman, James Longley – Brown University, Wesleyan University
Bronze Medal: Street Songs: Pittsburgh Street Singer Bill Dorsey, Craig McTurk – California Institute of the Arts
Dramatic:
Gold Medal: Red, Gary Nadeau – New York University
Silver Medal: Outside, Matt Danciger – Art Center College of Design, Pasadena, California
Bronze Medal: The Make, Stephen James – Columbia University
Foreign Film Award: Abgeschminkt (Making Up!), Katja von Garnier – University of Television and Film Munich, Munich, Germany
Directors Guild of America Student Award: Matt Danciger
22nd Annual Student Academy Awards – June 11, 1995
Alternative:
Gold Medal: Picasso Would Have Made a Glorious Waiter, Jonathan Schell – New York University
Animation:
Gold Medal: Card Trick, Robert Herrick Russ – University of California, San Diego
Documentary:
Gold Medal: Their Own Vietnam, Nancy D. Kates – Stanford University
Silver Medal: Playing the Part, Mitch McCabe – Harvard College, Cambridge, Massachusetts
Dramatic:
Gold Medal: La Ciudad (The City), David Riker – New York University
Foreign Film Award: Scarborough Ahoy!, Tania Diez – National Film and Television School, Beaconsfield, Buckinghamshire, England
Directors Guild of America Student Award: David Riker
23rd Annual Student Academy Awards – June 9, 1996
Animation:
Gold Medal: Patronized, Zachary Lehman – Dartmouth College
Silver Medal: Return of the Sun Devil, Steven Ayromlooi – Rhode Island School of Design
Documentary:
Gold Medal: Independent Little Cuss, Jeff Patterson – Loyola Marymount University
Silver Medal: Just for the Ride, Amanda Micheli – Harvard University
Bronze Medal: Spirits Rising, Ramona S. Diaz – Stanford University
Dramatic
Gold Medal: The Water Carrier, Patricia Cardoso – University of California, Los Angeles
Silver Medal: Short Change, Jon Andrews – Yale University
Bronze Medal: Around the Time, Phil Bertelsen – New York University
Alternative:
Gold Medal: Eclipse, Jason Ruscio – New York University
Silver Medal: Memories of Matthews Place, Daniel Bova – New York University
Foreign Film Award: Grænsen (Never), Reza Parsa – National Film School of Denmark
Directors Guild of America Student Award: Patricia Cardoso
24th Annual Student Academy Awards – June 8, 1997
Alternative:
Gold Medal: Erosion, Robert Gelber – New York University
Silver Medal: My Divorce, Andrea Clark – New York University
Animation:
Gold Medal: Unborn Baby Blues, Mark Dale Levine – University of California, Los Angeles
Documentary:
Gold Medal: Walk This Way, Chris Sheridan – Scottsdale Community College
Silver Medal: Miriam Is Not Amused, Kim Roberts – Stanford University
Bronze Medal: The Mirror Lied, Jennifer Haskin-O'Reggio – University of Southern California
Dramatic:
Gold Medal: Christmas in New York, Mark Millhone – Columbia University
Silver Medal: Waiting in the Wings, Charles R. Uy – School of Visual Arts, New York City
Bronze Medal: Mr. October, Chris Angel – University of Southern California
Foreign Film Award: An Ordinary Mission, Raymond Boy – Academy of Media Arts, Cologne, Germany
Directors Guild of America Student Award: Charles R. Uy
25th Annual Student Academy Awards – June 14, 1998
Alternative
Gold Medal: Sombra, Robin Larsen – University of California, Los Angeles
Animation:
Gold Medal: Jataka, Peter Choe, Neal Nellans – Ringling School of Art and Design, Sarasota, Florida
Silver Medal: Switchback, Kyle Clark – University of Southern California
Bronze Medal: Put On a Happy Face, Suzanne Lee Twining – University of the Arts, Philadelphia, Pennsylvania
Documentary:
Gold Medal: Fighting Grandpa, Greg Pak – New York University
Silver Medal: Occidental Encounters, Yuriko Gamo Romer – Stanford University
Bronze Medal: Wayne Freedman's Notebook, Aaron Lubarsky – Stanford University
Dramatic:
Gold Medal: Bleach, Bill Platt – New York University
Silver Medal: My Body, Joel Moffett, Matthias Visser – American Film Institute
Bronze Medal: Intermezzo, Dana H. Glazer – New York University
Foreign Film Award: Rochade, Thorsten Schmidt – Film Academy Baden-Württemberg (Ludwigsburg, Baden-Württemberg, Germany)
Directors Guild of America Student Award: Bill Platt
26th Annual Student Academy Awards – June 13, 1999
Alternative:
Gold Medal: Tree Shade, Lisa Collins – Columbia University, New York City
Silver Medal: The Piece, Jordan Waid – The New School, New York City
Bronze Medal: Atomic Tobasco, James Cox – New York University
Bronze Medal: Gregory, Marston Younger – Allan Hancock College
Animation:
Gold Medal: A Letter from the Western Front, Daniel M. Kanemoto – New York University
Silver Medal: Between the Lines, Jamie Maxfield – California Institute of the Arts
Bronze Medal: Shadow of a Drought, Daniel Kutner, Brian Emerson – University of California, Santa Barbara
Documentary:
Gold Medal: Man and Dog, Randolph Benson – North Carolina School of the Arts
Narrative:
Gold Medal: John, Marni Banack, J. B. Sugar – American Film Institute
Silver Medal: True Confessions of a Sushi Addict, Kimberly Harwood – New York University
Bronze Medal: Slow Dancin' Down the Aisles of the Quickcheck, Thomas Wade Jackson – Florida State University
Foreign Film Award: Kleingeld (Small Change), Marc-Andreas Bochert – Konrad Wolf Film University of Babelsberg, Germany
Directors Guild of America Student Award: Marni Banack
American Society of Cinematographers Student Award: David A. Armstrong
2000s
27th Annual Student Academy Awards – June 11, 2000
Alternative:
Gold Medal: Helicopter, Ari Gold – New York University
Silver Medal: Dear Sir: Letters to a Union Soldier, Michael Mullan, Jessica Lakis – University of the Arts, Philadelphia, Pennsylvania
Animation:
Gold Medal: Al Tudi Tuhak (Long, Long Ago), Tod Polson – California Institute of the Arts
Silver Medal (tie): The Bad Plant, Amy Winfrey – University of California, Los Angeles
Silver Medal (tie): Luz, Jose Javier Martinez – University of California, Los Angeles
Documentary:
Gold Medal: Iron Ladies, Kennedy Wheatley – University of Southern California
Silver Medal: Slender Existence, Laura C. Murray – Stanford University, Palo Alto, California
Bronze Medal: Between Two Fires, Douglas Noel Smith – Regent University, Virginia, Virginia
Narrative:
Gold Medal: One Day Crossing, Joan L. Stein – Columbia University
Silver Medal: Homeland, Doug Scott – New York University
Bronze Medal: 6 Miles of 8 Feet, Ben Tomlin – New York University
Foreign: Quiero ser, Florian Gallenberger – University of Television and Film Munich, Germany
Directors Guild of America Student Award: Joan L. Stein
28th Annual Student Academy Awards – June 10, 2001
Alternative:
Gold Medal: Warmth, Michael Schaerer – School of Visual Arts, New York City
Animation:
Gold Medal: Boobie Girl, Brooke Keesling – California Institute of the Arts
Silver Medal: The Yellow Umbrella, Victor Robert, Rodney Hom – Art Center College of Design, Pasadena, California
Bronze Medal: That Special Monkey, Sean McBride – University of the Arts, Philadelphia, Pennsylvania
Bronze Medal: Crossroads (Tweesprong), Wouter Bouvijn – RITS School of Arts, Erasmus University College, Belgium
41st Annual Student Film Awards – June 6, 2014
Site: Samuel Goldwyn Theater
Alternative:
Gold Medal: Person, Drew Brown – The Art Institute of Jacksonville
Silver Medal: Oscillate, Daniel Sierra – School of Visual Arts
Animation:
Gold Medal: Owned, Daniel Clark and Wesley Tippetts – BYU Center for Animation
Silver Medal:Higher Sky, Teng Cheng – University of Southern California
Bronze Medal: Yamashita, Hayley Foster – Loyola Marymount University
Documentary:
Gold Medal: The Apothecary, Helen Hood Scheer – Stanford University
Silver Medal: White Earth, J. Christian Jensen – Stanford University
Bronze Medal: One Child, Zijian Mu – New York University
Foreign Film Award:
Gold Medal: Nocebo, Lennart Ruff – University of Television and Film Munich, Germany
Silver Medal: Paris on the Water, Hadas Ayalon – Tel Aviv University, Israel
Bronze Medal: Border Patrol, Peter Baumann – Northern Film School, United Kingdom
Narrative:
Gold Medal: Above the Sea, Keola Racela – Columbia University
Silver Medal: Door God, Yulin Liu – New York University
Bronze Medal: Interstate, Camille Stochitch – American Film Institute
42nd Annual Student Film Awards – September 17, 2015
Site: Samuel Goldwyn Theater
Alternative:
Gold Medal: Chiaroscuro, Daniel Drummond – Chapman University
Silver Medal: Zoe, ChiHyun Lee – School of Visual Arts
Animation:
Gold Medal: Soar, Alyce Tzue – Academy of Art University
Silver Medal:An Object at Rest, Seth Boyden – California Institute of the Arts
Bronze Medal: Taking the Plunge, Nicholas Manfredi and Elizabeth Ku-Herrero – School of Visual Arts
Documentary:
Gold Medal: Looking at the Stars, Alexandre Peralta – University of Southern California
Silver Medal: I Married My Family’s Killer, Emily Kassie – Brown University
Bronze Medal: Boxeadora, Meg Smaker – Stanford University
Foreign Film Award:
Gold Medal: Fidelity, Ilker Çatak – Hamburg Media School, Germany
Silver Medal: The Last Will, Dustin Loose – Filmakademie Baden-Wuerttemberg, Germany
Bronze Medal: Everything Will Be Okay, Patrick Vollrath – Filmakademie Wien, Austria
Narrative:
Gold Medal: Day One, Henry Hughes, edited by Anisha Acharya – American Film Institute
Silver Medal: This Way Up, Jeremy Cloe – American Film Institute
Bronze Medal: Stealth, Bennett Lasseter – American Film Institute
43rd Annual Student Film Awards – September 22, 2016
Site: Samuel Goldwyn Theater
44th Annual Student Film Awards – October 12, 2017
Site: Samuel Goldwyn Theater
45th Annual Student Film Awards – October 11, 2018
Site: Samuel Goldwyn Theater
46th Annual Student Film Awards – October 17, 2019
Site: Samuel Goldwyn Theater
2020s
47th Annual Student Film Awards – October 21, 2020
Site: Virtual event
48th Annual Student Film Awards – October 21, 2021
Site: Virtual event
49th Annual Student Film Awards – October 20, 2022
Site: David Geffen Theater
50th Annual Student Film Awards – October 24, 2023
Site: Samuel Goldwyn Theater
See also
List of film awards
References
External links
Student Academy Awards official site
Student Academy Awards at The Internet Movie Database
"Student Film Award Winners" (PDF). Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Archived from the original (PDF) on February 29, 2012. Retrieved July 30, 2009.