6 september - Kina stoppar 27 nominerade aktiva från deltagande vid olympiska sommarspelen i Sydney, nio dagar före invigningen, sedan de misstänkts för bloddopning. IOK har beslutat att utföra EPO-tester under spelen.
Okänt datum - Tejo blir officiell nationalsport i Colombia
Amerikansk fotboll
St. Louis Rams besegrar Tennessee Titans med 23 - 16 i Super Bowl XXXIV. (Final för 1999.)
NFL:s slutspel
I slutspelet deltar från och med 1990 12 lag. I slutspelets omgång I deltar tre Wild Cards tillsammans med den tredje-seedade divisionssegraren. Lag 3 möter lag 6 och lag 4 möter lag 5. Lagen som seedats etta och tvåa går direkt till omgång II.
NFC (National Football Conference)
Lagen seedades enligt följande
1 New York Giants
2 Minnesota Vikings
3 New Orleans Saints
4 Philadelphia Eagles (Wild Card)
5 Tampa Bay Buccaneers (Wild Card)
6 St. Louis Rams (Wild Card)
Omgång I (Wild Cards)
Philadelphia Eagles besegrar Tampa Bay Buccaneers med 21 – 3
New Orleans Saints besegrar St. Louis Rams med 31 - 28
Omgång II
Minnesota Vikings besegrar New Orleans Saints med 34 – 16
New York Giants besegrar Philadelphia Eagles med 20 - 10
Omgång III
New York Giants besegrar Minnesota Vikings med 41 – 0 i NFC-finalen
AFC (American Football Conference)
Lagen seedades enligt följande
1 Tennessee Titans
2 Oakland Raiders
3 Miami Dolphins
4 Baltimore Ravens (Wild Card)
5 Denver Broncos (Wild Card)
6 Indianapolis Colts (Wild Card)
Omgång I (Wild Cards)
Baltimore Ravens besegrar Denver Broncos med 21 – 3
Miami Dolphins besegrar Indianapolis Colts 23 – 17 (efter förlängning)
Omgång II
Baltimore Ravens besegrar Tennessee Titans med 24 - 10
Oakland Raiders besegrar Miami Dolphins med 27 – 0
Omgång III
Baltimore Ravens besegrar Oakland Raiders med 16 - 3 i AFC-finalen
Bandy
18 mars - AIK blir svenska mästare för damer efter finalvinst över Västerstrands AIK med 8-4 på Studenternas IP i Uppsala.
19 mars - Sandvikens AIK blir svenska mästare för herrar efter finalvinst över Hammarby IF med 8-5 på Studenternas IP i Uppsala.
29 oktober - Västerås SK vinner World Cup i Ljusdal genom att i finalen besegra HK Jenisej Krasnojarsk med 2-1.
3 december - Sandvikens AIK vinner Europacupen i Archangelsk genom att i finalen besegra HK Vodnik med 3-1.
Baseboll
26 oktober - American League-mästarna New York Yankees vinner World Series med 4-1 i matcher över National League-mästarna New York Mets.
Basket
19 juni - Los Angeles Lakers vinner NBA-finalserien mot Indiana Pacers.
30 september - De olympiska turneringarna avgörs i Sydney. USA vinner herrfinalen mot Frankrike med 85-75. Trea blir Litauen. medan Sovjet vinner damfinalen mot Bulgarien med 76-54. Trea blir Brasilien.
Plannja Basket, Luleå blir svenska mästare för herrar
Proderm Flamingos, Norrköping blir svenska mästare för damer
Boxning
16 juli - EU-kommissionen lägger sig inte i Sveriges förbud mot proffsboxning, ett förbud Svenska Boxningsförbundet försökt undanröja med hänvisning till EU.
Curling
Kanada vinner VM för herrar före Sverige med Finland på tredje plats.
Kanada vinner VM för damer före Schweiz med Norge på tredje plats. Sverige kommer på femte plats.
Cykel
Romāns Vainšteins, Litauen vinner landsvägsloppet i VM.
Stefano Garzelli, Italien vinner Giro d'Italia
Lance Armstrong, USA vinner Tour de France för andra året i rad
Roberto Heras, Spanien vinner Vuelta a España
Drakbåtspaddling
Under sommaren avgjordes drakbåts-EM för landslag 2000 i Malmö. Det svenska drakbåtslandslaget tog brons på 5000 meter i 20manna herr. Damlaget tog silver på både 250 meter och 5000 meter, och vann ett mytomspunnet guld på 500 meter efter att de andra finalisternas styrmän inte kunde manövrera båtarna under de låga broarna på Malmös kanaler. Guldet var det andra svenska mästerskapsguldet någonsin.
Fotboll
13 februari - Kamerun vinner afrikanska mästerskapet för herrar i Nigeria och Ghana, genom att besegra Nigeria med 4–3 efter straffsparksläggning i finalen i Lagos.
17 maj - Galatasaray SK vinner UEFA-cupen genom att i finalen på Parken i Köpenhamn besegra Arsenal FC i straffsparkstävlingen, efter 0-0 i ordinarie speltid., Matchen präglas av bråk, där polisen skjuter tårgas mot tillresta engelska och turkiska huliganer utanför Tivoli och Rådhuspladsen.
20 maj - Chelsea FC vinner FA-cupfinalen mot Aston Villa FC med 1-0 på Wembley Stadium.
24 maj - Real Madrid vinner sin åttonde europeiska cuptitel, genom att i finalen i Saint-Denis besegra UEFA Champions League med 3-0 över Valencia.
1 juni - Örgryte IS vinner Svenska cupen för herrar genom att besegra AIK i finalserien.
11 juni - Monaco får ett inofficiellt herrlandslag i fotboll, som i Gibraltar faller med 0-5 mot Gibraltar med 0-7 då man spelar första landskampen.
18 juni - Uefa uppmanar Storbritanniens regering att ta i med hårdhandskarna mot huliganer.
2 juli - Frankrike blir Europamästare för herrar genom att på Stadion Feijenoord i Rotterdam finalbesegra Italien med 2-1 genom ett golden goal gjort av David Trezeguet. och tar därmed sin andra slutseger i turneringen.
16 augusti – Djurgårdens IF vinner Svenska cupen för damer genom att finalslå Älvsjö AIK med 3-1 på Enskede IP.
28 september - Norge vinner damernas olympiska turnering genom att i Sydney finalbesegra USA med 3-2.
30 september – Kamerun vinner den olympiska herrturneringen genom att vinna finalen i Sydney mot Spanien med 5-3 på straffar efter 2-2 i ordinarie speltid och förlängning.
29 oktober - Japan vinner Asiatiska mästerskapet för herrar i Libanon, genom att i finalen besegra Saudiarabien med 1–0.
30 oktober - Svenske tränaren Sven-Göran Eriksson lämnar italienska SS Lazio och blir första icke-engelsman att träna England.
Okänt datum – Luís Figo, Portugal, utses till Årets spelare i Europa.
Okänt datum – Romário, Brasilien, utses till Årets spelare i Sydamerika.
Okänt datum – Patrick Mboma, Kamerun, utses till Årets spelare i Afrika.
Okänt datum – Nawaf al-Temyat, Saudiarabien, utses till Årets spelare i Asien.
Okänt datum – Mark Viduka, Australien, utses till Årets spelare i Oceanien.
Okänt datum – Zinedine Zidane, Frankrike, utses till Världens bästa fotbollsspelare.
Ligasegrare / resp. lands mästare
Belgien - RSC Anderlecht
England - Manchester United FC
Frankrike - AS Monaco
Italien - SS Lazio
Nederländerna – PSV
Skottland - Rangers FC
Portugal – Sporting Lissabon
Spanien - RC Deportivo la Coruña
Sverige - Halmstads BK (herrar) Umeå IK (damer)
Tyskland - FC Bayern München
Friidrott
12 juni - 79 837 löpare deltar i halvmaratonloppet över Öresundsbron mellan Köpenhamn och Malmö. Tesfaye Tola från Etiopien vinner.
29 juli - Svenska häcklöperskan Ludmila Engquist meddelar att hon lägger löparskorna på hyllan för att i stället satsa på bob.
1 augusti - Svenska häcklöperskan Ludmila Engquist avtackas under DN-galan på Stockholms stadion.
31 december - Paul Tergat, Kenya vinner herrklassen och Lydia Cheromei, Kenya vinner damklassen vid Sylvesterloppet i São Paulo.
Elijah Lagat, Kenya vinner herrklassen vid Boston Marathon. medan Catherine Ndereba, Kenya vinner damklassen.
Vid Olympiska sommarspelen 2000 erövrar Kajsa Bergqvist bronsmedalj i höjdhopp.
Golf
Tiger Woods vinner tre majors i rad, US Open i golf, British Open och PGA Championship.
Herrar
Mest vunna prispengar på PGA-touren: Tiger Woods, USA med 9 188 321$
Mest vunna prispengar på Champions Tour (Senior-touren): Larry Nelson, USA med 2 708 005$
Majorstävlingar
Masters - Vijay Singh, Fiji
US Open - Tiger Woods, USA
British Open - Tiger Woods, USA
PGA Championship - Tiger Woods, USA
Damer
Mest vunna prispengar på LPGA-touren: Karrie Webb, Australien med 1 876 853$
30 januari - Sverige blir Europamästare för herrar genom att finalbesegra Ryssland i Zagreb med 33–31 efter två förlängningar.
1 oktober - De olympiska finalerna spelas i Sydney. Ryssland vinner herrfinalen mot Sverige med 28-26. medan Danmark vinner damfinalen mot Ungern med 31-27.
17 december - Ungern blir Europamästare för damer genom att finalbesegra Ukraina med 32–30 i Bukarest.
Redbergslids IK blir svenska mästare för herrar.
Hästsport
Trav
28 maj - Elitloppet vinns av Sverigefödda hästen Victory Tilly med Stig H. Johansson i sulkyn.
Innebandy
5 mars - Publikrekord för Division 1 för damer noteras då 1 364 personer ser matchen AIK–Storvreta IBK.
16 april - Haninge IBK blir svenska mästare för herrar genom att besegra Pixbo Wallenstam IBK med 3–0 i matcher i finalserien.
19 april - Balrog IK blir svenska mästare för damer genom att besegra Södertälje IBK med 2–0 i matcher i finalserien.
21 maj - Sverige blir världsmästare för herrar genom att i finalen i Oslo besegra Finland med 5-3. Schweiz tar brons.
Ishockey
4 januari - Tjeckiens vinner juniorvärldsmästerskapet i Skellefteå och Umeå genom att finalslå Ryssland med 2-0 på straffar efter 3-3 i ordinarie speltid.
9 april - Kanada blir damvärldsmästare genom att i finalen i Mississauga besegra USA med 3-2 i övertid. Finland vinner med 7-1 mot Sverige i matchen om tredje pris.
11 april - Djurgårdens IF blir svenska mästare år 2000 genom att vinna SM-finalserien mot MODO Hockey med 3-0 i matcher.
14 april - Timrå IK vinner Kvalserien i ishockey och går tillsammans med IF Björklöven upp till Elitserien i ishockey. Västerås IK och Linköpings HC degraderas.
14 maj - Tjeckien blir herrvärldsmästare genom att i finalen i Sankt Petersburg besegra Slovakien med 5-3. Finland vinner matchen om tredje pris mot Kanada med 2-1.
10 juni - Stanley Cup vinns av New Jersey Devils som vinner finalserien mot Dallas Stars med 4-2 i matcher.
28 juni - Västerås IK försätts i konkurs efter skatteskulder på 6,4 miljoner SEK, och mister sin plats i Allsvenskan.
Konståkning
VM
Herrar – Aleksej Jagudin, Ryssland
Damer – Michelle Kwan, USA
Paråkning – Maria Petrova & Aleksej Tichonov, Ryssland
Isdans – Marina Anissina & Gwendal Peizerat, Frankrike
EM
Herrar – Jevgenij Plusjenko, Ryssland
Damer – Irina Slutskaja, Ryssland
Paråkning – Maria Petrova & Aleksej Tichonov, Ryssland
Isdans – Marina Anissina & Gwendal Peizerat, Frankrike
Motorsport
Formel 1
22 oktober - Världsmästare blir Michael Schumacher, Tyskland.
Rally
6 november - Marcus Grönholm, Finland vinner rally-VM.
Sportvagnsracing
17-18 juni - Frank Biela, Tom Kristensen och Emanuele Pirro vinner Le Mans 24-timmars med en Audi R8.
Simning
12 januari - Lothar Kipke, tidigare chefsläkare för dåvarande Östtysklands simförbund, erkänner inför tysk domstol att Östtyskland massdopade elitsimmare under 1970-talet och att flera fått men av behandlingen senare i livet, bland annat har tre tidigare stjärnsimmare fött missbildade barn.
Vid VM i simning på kort bana uppnås följande svenska resultat:
Herrar
50 m frisim – 3. Stefan Nystrand
100 m frisim
1. Lars Frölander
2. Stefan Nystrand
100 m fjärilsim – 1. Lars Frölander
Lagkapp 4 x 100 m frisim – 1. Sverige ( Johan Nyström, Lars Frölander, Matthias Ohlin & Stefan Nystrand)
Damer
50 m frisim – 1. Therese Alshammar
100 m frisim – 1. Therese Alshammar
200 m frisim – 3. Josefin Lillhage
50 m fjärilsim – 2. Anna-Karin Kammerling
100 m fjärilsim – 2. Johanna Sjöberg
Lagkapp 4 x 100 m frisim – 1. Sverige (Louise Jöhncke, Therese Alshammar, Anna-Karin Kammerling och Johanna Sjöberg)
Lagkapp 4 x 100 m medley – 3. Sverige (Therese Alshammar, Emma Igelström, Johanna Sjöberg och Anna-Karin Kammerling)
Vid EM i simning på lång bana uppnås följande svenska resultat:
Herrar
100 m frisim – 3. Lars Frölander
50 m fjärilsim – 2. Lars Frölander
100 m fjärilsim – 1. Lars Frölander
Lagkapp 4 x 100 m medley – 1. Sverige (Matthias Ohlin, Martin Gustavsson, Lars Frölander och Stefan Nystrand)
Damer
50 m frisim – 1. Therese Alshammar
100 m frisim – 1. Therese Alshammar
50 m fjärilsim – 1. Anna-Karin Kammerling
100 m fjärilsim – 3. Johanna Sjöberg
Lagkapp 4 x 100 m frisim – 1. Sverige (Louise Jöhncke, Johanna Sjöberg, Anna-Karin Kammerling och Therese Alshammar)
Lagkapp 4 x 100 m medley – 1. Sverige (Therese Alshammar, Emma Igelström, Johanna Sjöberg och Louise Jöhncke)
Vid EM i simning på kort bana uppnås följande svenska resultat:
Herrar
50 m frisim – 1. Stefan Nystrand
100 m frisim – 1. Stefan Nystrand
100 m fjärilsim – 2. Lars Frölander
Lagkapp 4 x 50 m frisim – 1. Sverige (Joakim Dahl, Stefan Nystrand, Lars Frölander och Claes Andersson)
Damer
50 m frisim
1. Therese Alshammar
3 . Anna-Karin Kammerling
100 m frisim
1. Therese Alshammar
2. Johanna Sjöberg
50 m bröstsim – 1. Emma Igelström
100 m bröstsim – 2. Emma Igelström
200 m bröstsim – 1. Emma Igelström
50 m fjärilsim
1. Anna-Karin Kammerling
3. Johanna Sjöberg
100 m fjärilsim – 2. Johanna Sjöberg
Lagkapp 4 x 50 m frisim – 1. Sverige (Annika Löfstedt, Therese Alshammar, Johanna Sjöberg och Anna-Karin Kammerling)
Lagkapp 4 x 50 m medley – 1. Sverige (Therese Alshammar, Emma Igelström, Anna-Karin Kammerling och Johanna Sjöberg)
Schack
2 november - Vladimir Kramnik besegrar Garri Kasparov, som tidigare bara besegrats av IBM:s superdator Deep Blue, och vinner världsmästartiteln. Vladimir Kramnik vinner med 8.5 poäng mot 6,5 poäng.
Skidor, alpint
Herrar
Världscupen
Totalsegrare: Hermann Maier, Österrike
Slalom: Kjetil Andre Aamodt, Norge
Storslalom: Michael von Grünigen, Schweiz
Super G: Hermann Maier, Österrike
Störtlopp: Hermann Maier, Österrike
Kombination: Kjetil Andre Aamodt, Norge
SM
Slalom vinns av Markus Larsson, Karlstads SLK. Lagtävlingen vinns av Sundsvalls SLK.
Storslalom vinns av Patrik Järbyn, Åre SLK. Lagtävlingen vinns av Åre SLK.
Super G vinns av Patrik Järbyn, Åre SLK. Lagtävlingen vinns av Åre SLK.
Störtlopp vinns av Patrik Järbyn, Åre SLK. Lagtävlingen vinns av Åre SLK.
Kombination vinns av Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK .
Damer
Världscupen
Totalsegrare: Renate Götschl, Österrike
Slalom: Špela Pretnar, Slovenien
Storslalom: Michaela Dorfmeister, Österrike
Super G: Renate Götschl, Österrike
Störtlopp: Regina Häusl, Tyskland
Kombination: Renate Götschl, Österrike
SM
Slalom vinns av Anna Ottosson, Östersund-Frösö SLK. Lagtävlingen vinns av Saltsjöbadens SLK
Storslalom vinns av Anna Ottosson, Östersund-Frösö SLK. Lagtävlingen vinns av Tärna IK Fjällvinden.
Super G vinns av Nike Bent, Funäsdalens SLK. Lagtävlingen vinns av Tärna IK Fjällvinden.
Störtlopp vinns av Nike Bent, Funäsdalens SLK. Lagtävlingen vinns av Tärna IK Fjällvinden.
Kombination vinns av Anja Pärson, Tärna IK Fjällvinden. Lagtävlingen vinns av Saltsjöbadens SLK.
Skidor, nordiska grenar
5 mars - Raul Olle, Estland vinner herrklassen medan Svetlana Nagejkina, Ryssland vinner damklassen då Vasaloppet avgörs.
2 Tyskland – Uschi Disl, Katrin Apel, Andrea Henkel & Martina Zellner
3 Ukraina – Olena Zubrilova, Olena Petrova, Nina Lemesj & Tatjana Vodopjanova
Världscupen
1 Magdalena Forsberg, Sverige
2 Olena Zubrilova, Ukraina
3 Corinne Niogret, Frankrike
Tennis
Herrar
17 januari - Vid en direktsänd TV-gala utses Björn Borg till 1900-talets främste svenske idrottsutövare, och får ta emot pris av Sveriges kung Carl XVI Gustaf.
10 december - Spanien besegrar Australien med 3-1 i finalen av Davis Cup i Barcelona.
Tennisens Grand Slam
Australiska öppna - Andre Agassi, USA
Franska öppna - Gustavo Kuerten, Brasilien
Wimbledon - Pete Sampras, USA
US Open - Marat Safin, Ryssland
Damer
Tennisens Grand Slam
Australiska öppna - Lindsay Davenport, USA
Franska öppna - Mary Pierce, Frankrike
Wimbledon - Venus Williams, USA
US Open - Venus Williams, USA
25 november - USA vinner Fed Cup genom att finalbesegra Spanien med 5-0 i Las Vegas.
Volleyboll
30 september - Kuba vinner den olympiska damturneringen i Sydney genom att finalbesegra Ryssland med 3-1.
1 oktober - Jugoslavien vinner den olympiska herrturneringen i Sydney genom att finalbesegra Nederländerna med 3-1.
Evenemang
Olympiska sommarspelen 2000 äger rum 15 september - 1 oktober i Sydney, Australien. Cathy Freeman inviger spelen.
VM på cykel anordnas i Plouay, Frankrike
VM i curling anordnas i Glasgow, Skottland
VM i innebandy för herrar anordnas i Oslo, Drammen och Sarpsborg, Norge
VM i ishockey för herrar anordnas i Sankt Petersburg, Ryssland
VM i ishockey för damer anordnas i Mississauga, Kanada
VM i konståkning anordnas i Nice, Frankrike
VM i simning på kort bana anordnas i Aten, Grekland
VM i skidskytte anordnas i Oslo, Norge och Lahtis, Finland
EM i bordtennis anordnas i Zagreb, Kroatien
EM i handboll för herrar anordnas i Zagreb och Rijeka, Kroatien
EM i handboll för damer anordnas i Bukarest och Valcea, Rumänien
EM i konståkning anordnas i Wien, Österrike
EM i simning på lång bana anordnas i Helsingfors, Finland
EM i simning på kort bana anordnas i Valencia, Spanien
Avlidna
8 januari – Henry Eriksson, svensk friidrottare, OS-guld 1948
26 januari – Donald Budge, amerikansk tennisspelare
23 februari – Stanley Matthews, engelsk fotbollsspelare
27 maj - Maurice Richard, kanadensisk ishockeyspelare.
14 juni - Robert Trent Jones, brittisk golfbanearkitekt.
24 juni – Anatolij Firsov, rysk ishockeyspelare
1 november - George Armstrong, engelsk fotbollsspelare och -tränare.
22 november - Emil Zátopek, tjeckoslovakisk friidrottare.
Källor
Fotnoter
Externa länkar
Wikimedia Commons har media som rör Sportåret 2000.