Aller au contenu principal

Zagłębie Sosnowiec (piłka nożna) w sezonie 1959

Historia sezonu 1959 w wykonaniu piłkarzy Zagłębia Sosnowiec.

Ówczesna nazwa klubu: Stal Sosnowiec.

Drużyna Stali Sosnowiec przystępowała do sezonu 1959 w roli spadkowicza z I ligi. Ewalda Cebulę na stanowisku trenera zastąpił Alojzy Sitko, były trener Górnika Radlin. Z drużyny odeszli: Konopelski, Krajewski, Szymczyk i Wspaniały. Dodatkowo karierę zakończył Musiał, a Bazan rozpoczął służbę wojskową. Kadrę zasilił Machnik, Gaik i Wola. Sezon rozpoczął się 15 marca 1959 od meczu sosnowieckiej Stali ze Stalą Rzeszów, w którym zadebiutował Zdzisław Wola zdobywając 2 bramki. W 3 kolejce sosnowiczanie ulegli u siebie z Concordią Knurów aż 1:4. W 6 kolejce wysoko pokonali (6:1) na wyjeździe rzeszowski Walter i zostali liderem tabeli. Rundę wiosenną Stal zakończyła na 3 pozycji. Rundę rewanżową zaczęła się od porażki, ale już w kolejnym meczu sosnowiczanie pokonali 4:0 mielecką Stal. W tym meczu 3 bramki zdobył Myga. Sam mecz rozpoczął serię 9 meczów bez porażki. Szczególnie ważny był mecz z jednym z głównych rywali do awansu – Wawelem Kraków. Mecz w Krakowie zgromadził 15 tysięcy kibiców, z czego połowę stanowili fani drużyny z Sosnowca. Zwycięstwo po golu Ciszka umocniło Stal na pozycji lidera tabeli z przewagą 3 punktów. 15 listopada 1959 r. sosnowiczanie zmierzyli się z gliwickim Piastem. Wygrana 3:0 oznaczała awans Stali do I ligi.
Większość meczów była rozgrywana na starym stadionie przy Al. Mireckiego.

Kadra

Bramkarze: Aleksander Dziurowicz, Józef Machnik
Obrońcy: Antoni Komoder, Marian Masłoń, Franciszek Skiba, Włodzimierz Śpiewak
Pomocnicy: Paweł Jochemczyk, Witold Majewski, Zbigniew Myga, Jan Ząbczyński
Napastnicy: Antoni Ciszek, Andrzej Gaik, Karol Śmiłowski, Czesław Uznański, Zdzisław Wola

Odeszli

• Roman Bazan (służba wojskowa w Śląsku Wrocław)
  • Antoni Konopelski (Cracovia)
  • Ryszard Krajewski (Stal Kraśnik)
  • Roman Musiał (koniec kariery)
  • Marian Szymczyk (Stal Kraśnik)
  • Zdzisław Wspaniały (Polonia Warszawa)

Rozgrywki ligowe

W sezonie 1959 w II lidze wystartowały 24 drużyny podzielone na 2 grupy – północną i południową. Stal Sosnowiec znalazło się w grupie południowej: